485 kilometrelik çiçekli yolu yürüyerek rekor kırdılar

Tayland'da, çiçek yaprakları ile hazırlanan 485 kilometrelik yolda yürüyen bin 130 Budist rahip, dünya rekoru kırdı.

428

Tayland’da, çiçek yaprakları ile hazırlanan 485 kilometrelik yolda yürüyen bin 130 Budist rahip, dünya rekoru kırdı.

Tayland’ın başkenti Bangkok’ta bulunan Dhammakaya Tapınağı tarafından organize edilen rekor denemesi 2-28 Ocak 2015 tarihleri arasında yapıldı. Tapınağa dünya rekoru sertifikası ise geçtiğimiz günlerde verildi. Bin 130 Budist rahip, Tayland’ın Pathum Thani, Nonthaburi, Ayutthaya, Suphanburi, Nakhon Pathom, Samut Sakhon ve Bangkok olmak üzere 7 ayrı bölgesinde yerel halk tarafından çiçek yapraklarından döşenen 485 kilometrelik yolda yürüdü.

Bununla Tayland, “Çiçek yaprakları üzerinde yürünen en uzun yol” ile Guinness Rekorlar Kitabı’na 4’üncü kez girmiş oldu. Günlerce süren rekor denemesinin hesaplanması GPS sistemi üzerinden yapıldı. Ocak ayında yapılan rekor denemesinin sertifikasını ise geçtiğimiz günlerde Guinness Rekorlar Kitabı Türkiye Temsilcisi ve Tescilli Hakemi Şeyda Subaşı Gemici verdi. Bu alanda bundan önceki dünya rekoru 459 kilometre ile yine Dhammakaya’ya aitti.

Dhammakaya Guinness Rekorlar Kitabı Kordinatörü Srijug Chaovanich’in Cihan Haber Ajansı muhabirine verdiği bilgide, bu rekoru 4’üncü kez kırdıklarını belirtti. Chaovanich, gelecek yıl rekoru tekrar kıracaklarını iddia etti.