Bangkok’ta polislere ebelik eğitimi

İstanbul gibi trafiğin sıkışık olduğu yerlerden biri de Tayland'ın başkenti Bangkok. Kentte zaman zaman trafik sıkışıklığı nedeniyle hamile kadınlar hastaneye yetişemiyor ve yolda doğum yapıyor. İşte bu nedenle trafik polislerine ebelik eğitimi veriliyor.

302

İstanbul gibi trafiğin sıkışık olduğu yerlerden biri de Tayland’ın başkenti Bangkok. Kentte zaman zaman trafik sıkışıklığı nedeniyle hamile kadınlar hastaneye yetişemiyor ve yolda doğum yapıyor. İşte bu nedenle trafik polislerine ebelik eğitimi veriliyor.

Akmayan trafik nedeniyle Bangkok’ta her yıl ortalama 20 kadın hastane yolunda doğum yapıyor.Doğum yapan kadınların yardımına ise trafik polisleri koşuyor. Bu nedenle kentteki trafik polislerine ebelik eğitimi veriliyor.Derste, polislere acil durum halinde nasıl doğum yaptıracakları öğretiliyor.

Ebelik derslerinin mesleki güvenlerini arttırdığını belirten polisler, eğitimden memnun. 1997’de başlatılan proje sayesinde yüzden fazla anne ve bebeğin kurtarıldığı belirtiliyor.

Bangkok, yaklaşık 7 milyon kayıtlı araç ve yetersiz altyapı nedeniyle dünyada trafik sıkışıklığının en çok yaşandığı kentlerin başında geliyor.