Büyükelçi: Türkiye’ye yönelik iddialar…

Tayland'ın Başkent Ankara Büyükelçisi Tharit Charungvat, Tayland'da iki hafta evvel düzenlenen bombalı saldırının failinin Türk olduğuna ilişkin iddiaların hükümetin görüşünü yansıtmadığını söyledi.

219

Tayland’ın Başkent Ankara Büyükelçisi Tharit Charungvat, Tayland’da iki hafta evvel düzenlenen bombalı saldırının failinin Türk olduğuna ilişkin iddiaların hükümetin görüşünü yansıtmadığını söyledi.

Charungvat, Anadolu Ajansı AA muhabirine yaptığı açıklamada, “uluslararası ve mahalli basının Bangkok’taki saldırının yarattığı etkiden yola çıkarak bazı teoriler geliştirmeye çalışmış olmasından” duyduğu endişeyi dile getirerek, saldırının sorumlusunun Türk olduğu iddialarına ilişkin, “Türkiye’ye yönelik iddialar Tayland hükümetinin görüşünü yansıtmıyor” dedi.

Tharit Charungvat, “İddiaların hiçbirinin Tayland hükümeti tarafından öne sürülmediğini söyleyebilirim. Bu iddialar toplumun muhtelif kesimleri tarafından ortaya atılmıştır” diye konuştu.Büyükelçi Charungvat, bu iddiaların ortaya atılmasında ay başında Tayland’ın İstanbul Fahri Konsolosu’nun ofisinin saldırıya uğramasının etkisi olabileceğini belirterek, “Meseleler, medya ve basın tarafından kolaylıkla abartılabiliyor ve yanlış yorumlanabiliyor” ifadesini kullandı.

Charungvat, Tayland ile Türkiye arasındaki ilişkilerin her zamanki gibi pürüzsüz olduğunu vurgulayarak, 62. Hükümetin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ülkesine yaptığı nihai ziyaretin nihai derece müspet geçtiğini, Çavuşoğlu’nun görevine yeni başlayan Tayland Dışişleri Bakanı Don Pramudwinai’yi de telefonla arayarak kutlama ettiğini ve kendisini Türkiye’ye çağrı ettiğini hatırlattı.

Tayland polisi de iddiaları reddetti
Tayland polisi de ülkede iki hafta evvel düzenlenen bombalı saldırının sorumlusu olarak yakalanan kişinin Türk olduğu iddialarını yalanladı.

Emniyet Sözcüsü Prawuth Thavornsiri, dün yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Bangkok Büyükelçiliği’nin bombalı saldırının şüphelisi olarak gözaltına alınan kişinin Türk olmadığı bilgisini kendilerine ilettiğini belirtti.