Helal Dünyası Bangkok’da Buluştu

Tayland’in başkenti Bangkok’daki Tayland Helal Meclisi 2015 (Thailand Halal Assembly 2015)’e bin’den fazla delege katıldı.

511

Tayland’in başkenti Bangkok’daki Tayland Helal Meclisi 2015 (Thailand Halal Assembly 2015)’e bin’den fazla delege katıldı.

Tayland’in başkenti Bangkok’da bugün başlayan Tayland Helal Meclisi (Thailand Halal Assembly 2015) helal dünyasını bir araya getirdi. 

Açılış konuşmasını Başbakan Yardımcısı Thanasak Patimaprakorn tarafından gerçekleştirildi.

Helal Bilim Merkezi (HSC), Chulalongkorn Üniversitesi, Tayland Merkez İslam Konseyi, Tayland Helal Standartları Enstitüsü ve Helal Kalkınma Konseyi tarafından Tayland Helal Meclisi 2015 organize edildi.

Tayland Helal Bilim Merkezi Kurucusu Prof. Dr. Winai Dahlan, bu fuar Tayland’in hızlı büyüyen helal pazarındaki rolünü bir kez daha ortaya koyduğunu belirtti. Tayland’daki müslümanların dunya’daki müslüman toplumuyla ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve iş bağlantıların kurulması için iyi bir fırsat olacağını söyledi.

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Sebahittin Korkmaz’inda içerisinde bulunduğu 17 ülke bugün Helal Sertifikası konusunda Mutabakat Zaptı (Memorandum of Understanding) imzalandı.

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Sebahittin Korkmaz konuşmasında Helal ürünlerin öneminden ve ortak helal belgedirme çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Yerli ve yabancı 200 şirketin katıldığı fuar’da Helal konulu konferanslar, yeni teknolojiler, helal konusunda son gelişmeler hakkında paylaşımlar yapıldı.

Tayland Turizm Otoritesi (TAT) valisi Yuthasak Supasorn ise bu fuar ile birlikte ülkeye gelecek Müslüman turistlerin öneminden bahsetti. Her yıl ülkeye gelen müslüman turist sayısının arttığını ve ASEAN ülkelerinden Endonezya, Malezya ve Brunei Sultanlığından daha çok turist beklediklerini belirtti. Geçtiğimiz aylarda TAT tarafından akıllı telefonlar için hazırlanan müslüman turistlerin ülkedeki helal restorantlarin, camilerin ve bir çok konuda müslümanlara yardımcı olan ‘Thailand Müslim Friendly Destination’ tanıtılmıştı.