İKMİB, Türk medikal sektörünü ASEAN’a açıyor

Üretim ve kalitesinin yani sıra ihracat rakamlarıyla da dikkat çeken Türk kozmetik ve tıbbi mazemeler sektörü, Asya'nin en büyük Tıbbi hastane organizasyonlarından biri Medical Fair 2015’de ülkemizi temsil ediyor.

509

Üretim ve kalitesinin yani sıra ihracat rakamlarıyla da dikkat çeken Türk kozmetik ve tıbbi mazemeler sektörü, Asya’nin en büyük Tıbbi hastane organizasyonlarından biri Medical Fair 2015’de ülkemizi temsil ediyor. 

Türkiye’nin dünya pazarındaki kozmetik ve tıbbi mazeme payının artması için çalışmalarına aralıksız devam eden İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), bu ay Tayland’in başkenti Bangkok’ta 7. kez gerçekleştirilen ‘ Medical Fair 2015 ‘ fuarına 14 Türk firması katıldı.

İKMİB Yönetim Kurulu Danışmanı ve İlaç ve Medikal Sektörü Başkanı Mehmet Ahmet ÜNLÜ yaptığı açıklamada, Tayland’da gerçekleşen bu fuara İKMİB olarak ilk defa bu sayıda katılımcı firma ile katılıyoruz. Bangkok’da üç gün sürecek olan fuar’a 14 firma ile Türkiye adına katılım gerçekleştiriyoruz. İKMİB olarak Tayland’dan sonra Vietnam’a geçeceklerini belirten ÜNLÜ orada iş görüşmeleri yapacaklarını belirtti. Tayland’da ürünlerimizi tanıtım ve bu pazarda yer alabilirsek, buradan ASEAN ülkelerine acilimimizin daha kolay olacağını belirtti. 

Fuara katılan firmalardan, Boz Tıbbi Malzeme Sanayi ve Ticaret A.S. genel müdürü Adil BOZ yaptığı açıklamada, fuarın ilk günü olması sebebi ile kendilerine ilgiden memnun olduklarını ve burasının geleceğinin pazarı olduğu vurgusunu yaptı. Bu pazar içerisinde yer almak istediklerini belirtti. 

Novamedtek yetkililerinden Muhammed KHALİL yaptığı açıklamada, Pakistan, Bangladeş ve Hindistan’a satışlarının gerçekleştiğini ama Asya pazarına rekabetin çok güçlü olmasına rağmen kaliteli ve uygun fiyatlı ürünlerimiz ile yer almayı hedeflediklerini belirtti. Özellikle vücut dışından Böbrek taşı kırma ve Dijital floroskopi cihazları ile Asya pazarında başarılı olabileceğimize inanıyoruz dedi.

Türklab ihracat müdürü Emre DİZLEK ise 50 ülke mal satıyoruz, Asya pazarının Tıbbi mazemelerde önemsediği CE sertifikasına sahip olan bir firmayiz. Kalitemiz aldığımız belge ile tescilenmis durumda ama Tayland pazarında Güney Kore’nin hacmi yüksek bu konuda ise fiyat konusunda rekabet edebilecegimizi düşünüyoruz ve ASEAN pazarı 600 milyon’a hitap eden bir pazar bu pazarda yer almalıyız dedi.

42 ülkeden 600’e yakın firmanın katıldığı, Tıbbi Mazemeleri Fuarı 2015 (Medical Fair 2015)’e resmi olarak katılım sağlayan ülkeler ise: Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Malezya, Singapur, Güney Kore, Tayvan, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye.

Tayland’in başkenti Bangkok’taki Queen Sirikit National Convention Center’da 12 Eylül tarihinde başlayan fuar için bugün son gün.