Kışın güneş açan ülke: TAYLAND

Yeni Şafak gazetesi yazarı Raide Oral, Tayland gezisini kaleme aldı.

831

Tayland, eski adıyla Siyam bir uzakdoğu ülkesidir. Batıda Burma, doğuda Kamboçya, kuzeyde Laos ve güneyde Malezya’ya komşu bir ülkedir. Uzakdoğu deyince benim aklıma gelen ilk yerdir Tayland, bu mevsimde tam gezilecek bir yer. Çünkü Yurdumuzu saran buz gibi havadan orda eser yok. Üstelik dünyanın en egzotik yerlerinden biri. Tayland dünyanın en büyük 51. ve en kalabalık 20. Ülkesi. Ama nüfusu sadece 67 milyon. Etnik Tayların yanı sıra Çin, Khmer, Laos ve Malay kökenli halklar da bu ülkede yaşıyor. Her sene milyonlarca turistin ziyaret ettiği 400’den fazla budist tapınağı ve birbirinden güzel birçok tropkal adasının olduğu bir turizm cenneti diyebilirim. Ülkenin en büyük kenti aynı zamanda başkent olan Bangkok’ta dolu dolu üç gün geçirdik ama aklım hala orada kaldı.

Bangkok, 1782’den beri ülkenin başkenti. Tayca’da şehrin adı Krung Thep, yani Melekler Şehri. Şehrin Tayca ismi, dünyanın en uzun şehir ismi olma özelliğiyle Guiness Rekorlar Kitabı’na girmiş.

Bangkok, Doğu geleneksel yaşamı ile Batı modernizmin bir arada kaynaştığı bir şehirdir. Bir yandan etraftaki görkemli gökdelenler, dünyanın bütün markalarının olduğu alış veriş merkezleri, bir yandan geleneksel ve egzotik yapısını koruyan mahalleleri…

Tayland’da insanlar genellikle evlerinde yemek pişirmezler, sokakta pişirilen yemeklerden yiyorlar, akşamlarıda yine sokakta pişirilen yemeklerden alıp evlerine götürüp orada yiyiyorlar, bu yüzden gecenin geç saatlerine kadar yemek pişiren sokak satıcılarını görmek mümkün. Tayland çok ucuz bir ülke olmasına rağmen alış veriş kısmı çok yorucu geçiyor çünkü alış verişteki temel kural pazarlık yapmaktır.

Haberin devam için