Rusya, Tayland’a AEB ile serbest ticaret bölgesi oluşturmayı önerdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin’de Yunanistan Başkanı Aleksis Çipras’ı ağırlarken, Rus Başbakan Dmitriy Medvedev Tayland’da mevkidaşı Prayut Çan-o-ça ile görüştü.

444

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin’de Yunanistan Başkanı Aleksis Çipras’ı ağırlarken, Rus Başbakan Dmitriy Medvedev Tayland’da mevkidaşı Prayut Çan-o-ça ile görüştü. Ziyaret kapsamındaki en önemli gelişme Medvedev’in Tayland’a Rusya öncülüğündeki Avrasya Ekonomik Birliği’yle (AEB) serbest ticaret bölgesi oluşturmayı teklif etmesi oldu.Yapılan açıklamalara göre ikilinin görüşmesinde ticari işbirliği ön plandaydı.

RUSYA VE TAYLAND TİCARETE 10 MİLYAR DOLAR HEDEFİ KOYDU

Nitekim Medvedev görüşme sonrasında, ülkeler arasındaki ticaret hacmini gelecek yıl 10 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Bunun için ticaret önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini ifade eden Medvedev, Tayland’a tahıl ihraç etmeyi planladıklarını da belirtti.Ancak en önemli gelişme, Medvedev’in Tayland’a Rusya öncülüğündeki Avrasya Ekonomik Birliği’yle (AEB) serbest ticaret bölgesi oluşturmayı teklif etmesi oldu. Yerel basına yaptığı açıklamada Vietnam’la olduğu gibi Tayland’la ile AEB arasında da serbest ticaret bölgesi oluşturulabileceğini belirten Medvedev, bu teklifin Bangkok tarafından da değerlendirdiğini ima etti: ”AEB, 5 farklı ülke ve 180 milyon insanın yaşadığı bir bölge anlamına geliyor. Bir ülkenin pazarına girmek, 5 ülkenin birden pazarına girdiğiniz anlamına geliyor.

”Tayland gezisi sırasında ülkelerin ticarette yerel para birimlerine geçiş yapmasının gündemdeki maddelerden biri olduğunu açıklayan Medvedev, konunun detaylarını ise paylaşmadı.

RUS RAO, TAYLAND’LI TURBO İLE İŞBİRLİĞİ MEMORANDUMU İMZALADI

Rus Başbakan’ın Tayland ziyaretinde ülkelerin enerji ve ulaşım alanındaki işbirliğinin geliştirilmesine de karar verildi. Ziyaret sırasında Rus elektrik enerjisi devi Inter Rao, Tayland’lı Turbo ile işbirliği öngören bir memorandum imzaladı. Rus Devlet Demiryolları da Tayland’ın Banpu şirketi ile demiryolu altyapısı başlıklı öngören bir memoranduma imza attı.Görüşmede ele alınan bir diğer başlık ise Tayland’ın Rusya’ya olan tarım ve gıda ürünü ihracatıydı.

Tayland Başbakanı Prayut Çan-o-ça, Rusya’ya kauçuk, pirinç, domuz eti, sebze ve meyve ihraç etmeyi teklif ettiklerini söyledi. Bu teklif önem taşıyor. Zira Rusya Ağustos 2014’te Avrupa Birliği ülkelerinden gıda ve tarım ürünü alımını bir yıl süreyle durdurmuştu.