Tayland Büyükelçisi ve DEİK Başkanı Tayland-Türkiye Ticaretini Geliştirme Kararı Aldı

3 Haziran 2015 tarihinde, Ankara'nın Tayland Büyükelçisi Sayın Ekselansları Tharit Charungvat ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Sayın Ömer Cihad Vardan, Tayland ve Türkiye arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerini güçlendirmeye yönelik DEİK'in İstanbul ofisinde biraraya geldiler.

479

3 Haziran 2015 tarihinde, Ankara’nın Tayland Büyükelçisi Sayın Ekselansları Tharit Charungvat ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Sayın Ömer Cihad Vardan, Tayland ve Türkiye arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerini güçlendirmeye yönelik DEİK’in İstanbul ofisinde biraraya geldiler.

Sayın Büyükelçi, Tayland ve Türkiye arasındaki mevcut ticaret ve yatırım çalışmalarını tanıtmaya yönelik çalışmaların devam etmesi gerektiğini belirtti. Tay tarafının Türkiye’de çeşitli fuarlara Tay firmalarının katılımını desteklediğini ekledi. Son olarak, Nisan 2015’de İstanbul’da gerçekleşen Automechanika fuarına 12 otomobil parça firması katıldı.  Ankara’da bulunan Tayland Büyükelçiliği, İstanbul’da bulunan Tayland Ticaret Merkezi ve Tayland Dışişleri Bakanlığı’nın ortak çalışması sonucu 28 Temmuz 2015 tarihinde Bangkok’ta “Tayland’ın Türkiye’deki İhracat ve Yatırım Potansiyelleri” konulu bir seminer düzenleneceğini belirten Sayın Büyükelçi, bu seminer sayesinde Tay iş dünyasının iki ülke arasında ki geniş iş olanaklarına ulaşacağını temenni etmektedir.  

Sayın Büyükelçi DEİK’e 2013 yılında olduğu gibi Türkiye’de yeni bir Expo düzenlenmesi önerisinde bulundu. Bu sayede potansiyel alıcılar sektörün içindeki firmalarla birebir görüşme ve iş imkanlarını tartışma imkanı bulacaklardır.  Kendisi ek olarak, DEİK’e Tayland-Türkiye ilişkilerini daha ileri bir seviyeye taşıma amacıyla Bangkok’ta bir ofis açmalarını teklif etti.  DEİK, bu ofis sayesinde Tayland üzerinden yüksek iş potansiyeline sahip 600 milyonluk ASEAN Ekonomik İşbirliği Topluluğu’na açılma imkanı bulacaktır.

Sayın Vardan, Tay tarafı ile düzenli iş aktiviteleri düzenlemek konusunda hemfikir olduğunu belirtti. Türkiye ve Tayland, karşılıklı ticaret ilişkilerini geliştirmek konusunda temel mekanizma görevini üstlenir. Kendisi ayrıca 2015’in ikinci yarısında işbirliğinin daha fazla olacağına inanmaktadır.  Sayın Büyükelçi  iki ülke arasındaki karşılıklı yatırım olanaklarına dikkati çekti. Bugüne değin 3 tane Türk firması Tayland’a yatırım yapmıştır. Toplamda 300 milyon Amerikan Dolarını bulan bu yatırımların sahipleri; Sabancı Grup’a ait KordSA, Koç Grubu’na ait Beko ve Hidromeks firmalarıdır.  Sayın Büyükelçi şu sözleri söyledi: “Yatırım figürü her ne kadar çok yüksek bir rakamı ifade etmesede, Türkiye’nin önde gelen yatırımcıları için önemli bir adımdır.

Tayland bu vesileyle Türkiye’yi daha fazla yatırım yapması için davet eder”.Sayın Büyükelçi Tay yatırımcıları Türkiye’ye yatırım yapmaları için davet etme konusunda da önemle durmaktadır çünkü yabancı ülkelere yatırım yapmak Tayland içinde yükselen bir trend halindedir. Sayın Vardan bu konuda gerekli her türlü desteği vereceğini belirtmiş ve Tay yatırımcıların Türkiye’de ki diğer iş imkanlarına ulaşabilmek için Türkiye-Tayland İş Konseyi’nin çevresini kullanabileceğini belirtmiştir.

Türkiye’nin stratejik konumu Avrupa’ya daha hızlı ve kolay bir ulaşım imkanı sağlar.Sayın Büyükelçi  Tayland ve Türkiye arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması’nın yakında başlayacak olan müzakere süreciyle ilgili olarak bilgi verdi. STA hakkında yapılan ön araştırmaya göre, bu anlaşma her iki ülkenin faydasına olacaktır ve karşılıklı ticaretin geliştirilmesinde önemli bir rol üstlenecektir. Sayın Vardan bu gelişmeyi olumlu karşılayarak, STA’nın Tayland ve Türkiye’yi birbirine yakınlaştırarak, iş ilişkilerini daha üst düzeye çıkaracağını söyledi.

Toplantıya İstanbul’daki Tayland Ticaret Merkezi’nden, Ticaret Müsteşarı Sayın Niwat Hansaward, Tayland Fahri Konsolosu ve Türkiye-Tayland İş Konseyi Başkanı Sayın Refik Gökçek ve Tayland Fahri Ticaret Uzmanı ve Türkiye-Tayland İş Konseyi Başkan Vekili Sayın Cemil Çakar katıldılar.