Tayland’da Çalışma izni ücretleri değişiyor.

Tayland resmi gazetesinde 22 Haziran 2017 tarihinde yayınlanan kanun ile birlikte ikamet izni ücretleride değişti.

778

Tayland resmi gazetesinde 22 Haziran 2017 tarihinde yayınlanan kanun ile birlikte ikamet izni ücretleride değişti.

Yeni kanun sonrası çalışma sendikalarının yapmış oldukları başvurular sonrası, polis ve göçmenlik bürosu yetkililerin denetimlerine 120 gün sonra başlanmasına karar verildi. 22 Haziran’da yasanın yürürlüğe girmesi sonrası 10bin’den fazla Kamboçya, Laos, Myanmar’li çalışan ülkeyi terk etti. 
 
Yeni kanun ile birlikte Kamboçya, Laos ve Myanmar’li çalışanlar Tayland içerisinde çalışmak istedikleri zaman dosyalarını kendi ülkelerinde tamamlayıp, geri dönmeleri gerekicek. Kanun öncesinde geçerli olan sistem ise, ülke içerisinde kurulan merkezlerde gelip, buradan çalışma izinlerini alıyorlardı.
 
The Nation gazetesinin verdiği bilgilere göre, çalışma izni fiyatının 20,000 baht olarak değiştiğini duyurdu. 20,000 baht ücreti Çalışma Izni ( Work Permit ) için değişti sadece. Yeni ücretin ne zaman alınmaya başlanacağı hakkında daha kesin bir bilgi verildi. 

ayland’da kaçak çalışmaya ağır cezalar getirildi
 
Tayland’da resmi gazetede yayınlanan yeni kanuna göre işyerlerinde kaçak işçi çalıştıran işverenlere ağır rakamlarda cezalar kesilecek.
 
22 Haziran 2017 tarihli resmi gazetede yayınlanan kanuna göre, işyerlerinde çalışma izni olmadan çalıştığı tespit edilen yabancı işçi için, işyeri sahibine 400,000 ile 800,000 baht arasında ceza kesilecek.
 
Kaçak olarak çalışan işçiye ise 2,000 ile 100,000 baht arasında para cezası ve en fazla 5 yıla kadar hapis cezası.
 
 Çalışma izni olması halinde ama, çalışma izninde yazan işyeri haricinde başka şirkette çalışan kişi için ise 100,000 baht para cezası uygulanacağı duyruldu.