Tayland’da Hayat Normale mi Dönüyor?

1407

Tayland’da Mayıs 1 ‘den sonra hayat normale donucekmi sorusuna cevap herkes tarafından merak ediiyor.

Tayland hükümeti tarafından açıklanan Covid19 iyileştirme paketinde Mayıs 1 tarihinden itibaren geçerli olucak sekiz madde açıklandı. Yasakların gevşemesiyse salgının hızının yeniden artması endişesini de beraberinde getiriyor.

1- Restoran ve Kafeteryalar’da oturma düzeni müşteri arasında 1.5 metre olması, çalışanların günlük ateş ölçülmesi gerekmekte. Kendin pişir kendin ye gibi yerler kapalı olucak. Konserler yasak. Alkol satışları bir sonraki duyuruya kadar yasak. Açık olan mekanlar el dezenfektani bulundurmak zorunda. Tuvalet’lerin her saat başı temizlenmesi zorunlu hale geldi.

2- Pazarlar’a giriş ve çıkışlarda ateş ölçümü gerçekleştirilecek. Satıcılar arasında mesafe konulacak, satıcı ve alıcının maske takması zorunlu hale getirildi.

3- Berberler ve kuaförler açık olucak bir müşteriye 2 saatten fazla servis saglanmiyacak. Kullanılan ürünler her on dakika bir temizlenicek. Müşterilerin başka müşteriyi dükkan içinde beklemesi yasak ondan dolayı randevu alıp gitmesi gerekiyor. Mekan çalışanları maske ve yüz siperi takma zorunlulukları bulunmakta.

4- Hastane ve sağlık ocakları hizmet vermeye devam edicek. Güzellik salonları kapalı olucak.

5- Golf kursları grup olarak oynanmiyacak, işyeri sahipleri golf oynayanların bilgileri giriş çıkış saatlerini kayıt altına alicak, oyuncu ve çalışanlar 1.5 metrelik mesafede bulunmak zorunda.

6- Spor ve spor alanları hakkında sadece 3 kategoriye izin verildi. Koşu, Tenis ve Badminton alanları açık olucak mekan sahipleri kişilerin giriş çıkış bilgilerini kayıt altına alicak.

7- Parklar açık olucak giriş çıkışlarda ateş ölçümü yapılacak, grup halinde yapılacak aktiviteler yasak olucak. Koşu ve bisiklet sürmek serbest hale getirildi.

8 – Evcil hayvan bakım dükkânları açık olucak. Randevu alıp gidilmesi gerekmekte, iş yeri sahipleri müşterilerin giriş çıkış bilgilerini kayıt altına almak zorunda.

Tayland’da Nisan 30 tarihindeki Covid19 vaka sayısında bir önceki güne 7 artarak 2bin 954 oldu.

Söz konusu kararlar, salgının seyrini nasıl değiştirecek zaman gösterecek.

Tayland hükümeti test sayılarını önümüzdeki ay iki katına çıkartmayı hedeflediklerini belirtti.

Mayıs 1 itibarı ile iç hatlar uçuşlar aciklacak. Her şehre uçuş gerceklestilmiyecek nedeni ise şehrin valisi uçuşlara izin verdiği sürece uçuşlar gerçekleştirilecek.