Tayland’da Su Festivali’nin ilk dört gününde Trafik Kazalarında: 226 Ölü, 2,457 Yaralı

Tayland'da "su festivali" olarak da bilinen yeni yıl festivali Songkran'ın ilk dört gününde meydana gelen trafik kazalarında 226 kişi öldü, 2,457 kişi yaralandı.

430

Tayland’da “su festivali” olarak da bilinen yeni yıl festivali Songkran’ın  ilk dört gününde meydana gelen trafik kazalarında 226 kişi öldü, 2,457 kişi yaralandı.

Tayland’da Çarşamba gününden itibaren başlatılan yol güvenliği kampanyası, Songkran Festivali’ne denk geldi. Her yıl kutlanan festivalin ilk dört gününde meydana gelen trafik kazasının bilançosu yüksek oldu.

Tayland PBS televizyonunun haberine göre, festivalin ilk günündeki kazaların yüzde 26,7’si aşırı hız nedeniyle gerçekleşti. Kamu Afetler Önleme ve Azaltma Dairesi altında çalışan Yol Kazalarını Önleme Azaltma Merkezi, kazaların yüzde 22,9’una alkollü sürücülerin neden olduğunu açıkladı.

Tayland’da en tehlikeli tatillerin başında gelen Su Festivali, her yıl ülke genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Su bayramı (Songkran) olarak da bilinen bu özel günde, eline su tabancalarını ve şişelerini alan halk, çevrede gördüğü herkesi ıslatıyor. Ülkenin en sıcak günlerinin yaşandığı bu dönemde, insanlar ferahlamak için birbirinin üzerine su atıyor. Bu, aynı zamanda saygı anlamına da geliyor. Festival ayrıca geleneksel Tayland takvimine göre yeni yıla denk geliyor.