Tayland’ın yeni kralı belli oldu

Tayland'da, 64 yaşındaki Veliaht Prensi Maha Vajiralongkorn Bodindradebayavarangkun, 50 gün önce hayatını kaybeden babası Kral Bhumibol Adulyadej'in yerine bu akşam gerçekleştirilen tören ile ülkenin yeni kralı oldu. Parlamento'nun, kendisine yaptığı teklifi kabul eden Maha Vajiralongkorn Bodindradebayavarangkun, Chakri Hanedanı'nin 10. hükümdarı olarak Rama X ismini aldı.

778

Tayland’da, 64 yaşındaki Veliaht Prensi Maha Vajiralongkorn Bodindradebayavarangkun, 50 gün önce hayatını kaybeden babası Kral Bhumibol Adulyadej’in yerine bu akşam gerçekleştirilen tören ile ülkenin yeni kralı oldu. Parlamento’nun, kendisine yaptığı teklifi kabul eden Maha Vajiralongkorn Bodindradebayavarangkun, Chakri Hanedanı’nin 10. hükümdarı olarak Rama X ismini aldı.

Kral Maha Vajiralongkorn Bodindradebayavarangkun, konuşmasını gerçekleştirdikten sonra, babasının fotoğrafı önünde saygısını gösterdi. Ülkenin bütün Budist tapınaklarının davullarını ve gonklarını yeni kral açıklandıktan sonra çaldı. 

TAYLAND’DA YAS DEVAM EDECEK 

Kral Maha Vajiralongkorn Bodindradebayavarangkun, Chakri Hanedanı’nin 10. hükümdarı olarak Rama X ismini alacak. Ancak Vajiralongkorn kral ilan edildikten sonra ulusal yaş kaldığı yerden devam edecek ve yeni kral, gelecek yıl babasının defin işlemleri sonrası resmi olarak taç giyecek.