Beko Tayland açıldı

Koç Holding’in beyaz eşya markası Beko’nun 100 milyon dolar yatırım yaptığı Tayland’daki tesisi hizmete girdi.

695

Koç Holding’in beyaz eşya markası Beko’nun 100 milyon dolar yatırım yaptığı Tayland’daki tesisi hizmete girdi.  

Koç Holding’in iştiraki Arçelik, yurtdışındaki en önemli yatırımlarından biri olan Tayland tesisini açtı. Tayland’ın güneyinde bulunan Hemaraj Rayongdaki sanayi bölgesinde Beko Tayland adıyla kurulan buzdolabı tesisinin açılış töreni gerçekleşti. Törende konuşan Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Tayland’daki tesisin 3 yıl içinde 500 milyon dolarlık bir satışa ulaşacağını dile getirdi. Çakıroğlu, “Bu tesisin yüzde 90’ı ihracata odaklı olacak ve bölge ülkelerine yönelik üretim gerçekleştirecek” dedi.

Üretimin yüzde 90’ı ASEAN’a

Hemaraj Rayong’da üretime başlayan buzdolabı fabrikası 263 bin metrekarelik alana kurulu. 100 milyon dolarlık yatırımla kurulan fabrika için Koç Holding 2014 yılında fizibilite çalışmalarına başlamış, geçen yıl da temel atma törenini gerçekleştirmişti. 3 yıl içinde 800 bin adetlik üretim hedefleyen tesisin ana hedefi Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) adı verilen Filipinler, Vietnam, Malezya, Singapur, Endonezya, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın da aralarında bulunduğu ülkelere yönelik satış gerçekleştirmek.

Beko Tayland Fabrikası, Arçelik’in Romanya, Rusya, Çin ve Güney Afrika’dan sonra, yurtdışında yedinci, toplamda ise 15. üretim tesisi oldu.