Majesteleri Kral Bhumibol Adulyadej’in Kraliyet Kremasyon töreni 25-29 Ekim 2017’de düzenlenecek.

Majesteleri Kral Bhumibol Adulyadej'in Kraliyet Kremasyon töreni 25-29 Ekim 2017'de düzenlenecek. 26 Ekim Perşembe günü kraliyet kremasyon günü olacak ve bu gün halkın eski krala son kez hürmetlerini sunmalarına imkan vermek için kabine tarafından resmi tatil olarak ilan edildi. Kraliyet Kremasyon işlemi beş gün sürecek.

399

Majesteleri Kral Bhumibol Adulyadej’in Kraliyet Kremasyon töreni 25-29 Ekim 2017’de düzenlenecek. 26 Ekim Perşembe günü kraliyet kremasyon günü olacak ve bu gün halkın eski krala son kez hürmetlerini sunmalarına imkan vermek için kabine tarafından resmi tatil olarak ilan edildi. Kraliyet Kremasyon işlemi beş gün sürecek.

İlk gün 25 Ekim’de saat 17:30’da kraliyet urnasının Sanam Luang tören alanındaki Kraliyet Kremasyon törenine götürülmesi için hazırlık mahiyetinde bir saygı töreni düzenlenecek. Bu tören Büyük Saray’daki Dusit Maha Prasat Taht Salonu’nda gerçekleşecek.

İkinci gün olan 26 Ekim’de kraliyet urnası saat 7:00’de Kraliyet Kremasyonu törenine götürülmek için Dusit Maha Prasat Taht Salonu’ndan alınacak. Kraliyet Kremasyonu Töreni 17:30 – 22:00 saatleri arasında Kraliyet Krematoryum’unda gerçekleşecek. Asıl kremasyon işlemi ise saat 22:00’de yapılacak.

Majesteleri Kral Bhumibol’e son defa saygı gösterip veda etmek ve resmi yas döneminin bittiğini belirtmek için düzenlenen törenler kon maskeli tiyatrosu, kukla gösterisi ve orkestralar gibi halka açık gösterileri de kapsıyor. Bu etkinlikler Kraliyet Kremasyon Günü olan 26 Ekim 2017 günü akşam saat 6:00’da başlayıp ertesi gün sabah 6:00’ya kadar devam edecek.

Kraliyet emanetlerini alma işlemi ise üçüncü gün olan 27 Ekim günü sabah saat 8:00’de Kraliyet Krematoryumu’nda gerçekleşecek.

Dördüncü gün olan 28 Ekim günü saat 17:30’da Dusit Maha Prasat Taht Salonu’nda kraliyet emanetleri için saygı töreni yapılacak.

Beşinci gün yani 29 Ekim günü saat 10:30’da Dusit Maha Prasat Taht Salonu’ndan kraliyet emanetleri alınacak ve Chkakri Maha Prasat Taht Salonu’ndaki Kutsal Mekanı’na konulacak. Aynı gün saat 17:30 da ise kraliyet külleri Wat Ratchabophit ve Wat Bovoranives isimli tapınaklara konulacak.

Kraliyet Kremasyon Töreni’nden sonra, 1-10 Kasım tarihleri arasında 30 gün boyunca Sanam Luang’da standlar açılacak ve insanlar tören hakkında daha fazlasını öğrenebilecek. Bu etkinlikte Kraliyet Krematoryumu ve ilgili yapılarla alakalı sanatsal ve kültürel bir içerik sunulacak.