TAT: Songkran En İyi Nerede Kutlanır ?

Su festivali (Songkran) olarak bilinen bu festival'de benim üzerimde telefon vardı, aman beni islatmayin gibi bir secenegiz yok.

474

Su festivali (Songkran) olarak bilinen bu festival’de benim üzerimde telefon vardı, aman beni islatmayin gibi bir secenegiz yok.

Su festivali (Songkran) olarak bilinen bu festival’de benim üzerimde telefon vardı, aman beni islatmayin gibi bir secenegiz yok.

12 – 15 Nisan tarihlerinde Tayland sokaklarında geziyorsaniz her an islanmaya hazır olmalısınız.

Taylandhaber olarak sizlere tavsiyemiz, en yakın bir marketten su tabancası alıp bu güzelliğe katilmaniz.

Her Nisan ayının 13’ü ile 15’i arasını ‘Songkran’ adıyla su bayramı olarak kutlandığı Tayland’da bu üç gün boyunca savaş yaşanıyor. Fakat bu eğlenceli savaşta tabancalara mermi yerine su konuluyor, el bombaları yerine su tasları, zırhlı personel taşıyıcılar yerine arabalar ve minibüsler, mekanize birlikler yerine pikaplar kullanılıyor. İşin en güzel yanı ise kan yerine su dökülüyor.

Sıcaklığın 37-38 derecelere ulaştığı, nemin yüzde 90’larda seyrettiği, güneşin kavurduğu yaz mevsiminin en sıcak günlerine tekabül eden festivalden hiç kimse şikayet etmiyor, hatta herkes serinlemenin güzel bir yolu olarak gördüğünden memnun oluyor.

13-15 Nisan tarihleri arasında su festivali (Songkran) katılmak isteyenlerin Bangkok’daki Khao San ve Silom caddelerindeki coşkuya katılabilirler.

Tayland Turizm Otoritesi (TAT) tarafından organize edilen yerler aşağıda belirtilmiştir:

Bangkok (12-15 April)
 

 • Songkran Wisutkasat: The heart of Bangkok’s celebrations since 1935, and home of the original Miss Songkran contest.
 • Songkran Bang Lamphu: Meet locals in a merit-making and cultural performance on Phra Athit Road and join the procession to Suan Santi Chaiprakarn.
 • Songkran Bangkok: Tour old Bangkok and see the Phra Buddha Sihing image taken from the National Museum to Sanam Luang to be honoured and enjoy centuries-old ceremonies.


Central, Eastern & Western Regions

 • Phra Pradaeng, Samut Prakan (17-19 April): Join the colourful Thai/Mon parade with floral wagons, traditional dress and unique traditions.
 • Sangkhlaburi, Kanchanaburi (13-18 April): See the “Bridge of Hope” in which monks walk on people’s backs after a Mon purification ceremony.
 • Lai Day Sand Pagoda Ceremony Bang Saen, Chon Buri (16-17 April): Join the tradition of building sand pagodas.
 • Ayutthaya (13-15 April): Tour the UNESCO Heritage Site and enjoy splashing water.
 • Suphan Buri (13-14 April): Enjoy extravagant parades, parties and ceremonies.
   

Northern Region

 • Prapeni Pi Mai Mueang, Chiang Mai (12-16 April): Join the parade and pour water on the Phra Phuttha Sihing Buddha image and make merit.
 • Song Nam Oi Tan in Si Satchanalai, Sukhothai (8-12 April): Celebrate the New Year with processions round the famous sights of the ancient capital.
   

Northeastern Region

 • Thai-Lao New Year, Nakhon Phanom (12-15 April): Celebrate traditions of seven local tribes with games and dances.
 • Thailand-Laos Friendship Songkran, Nong Khai (6-18 April): Purify the Luangpho Phra Sai image, Nong Khai’s spiritual icon.
   

Southern Region

 • Songkran Nang Dan Parade, Nakhon Si Thammarat (11-15 April): The Nang Dan ceremony shows Hinduism’s influence on Songkran traditions.
   

Bangkok (13-15 April): Khao San Road and Silom Road.

Chiang Mai (12-16 April): The City Moat.

Chon Buri (11-19 April): Ko Si Chang, Bang Phra Beach; Sattahip; Pattaya (North, Central and South Beaches); Lan Bodhi Park Na Kluea; and Sri Racha Public Park.

Khon Kaen (5-15 April): Khao Nieo Road.

Phuket (11-17 April): Patong Beach.

Songkhla (11-15 April): Hat Yai Midnight Songkran at Nipat Uthit 3 Road, Sanehanusorn Road and Wat Mahathat.

Surat Thani (12-14 April): Songkran Ko Samui (Chaweng Beach).