Tayland ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ilgilenicek

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun imzasıyla yayımlanan genelgede, Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantılarının düzenlenmesinde uyulacak esaslar belirlendi.

529

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun imzasıyla yayımlanan genelgede, Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantılarının düzenlenmesinde uyulacak esaslar belirlendi.

Resmi Gazete’de yayımlanan “KEK Eşbaşkanlıkları” genelgesinde, Türkiye’nin bazı ülkelerle imzaladığı ticari, ekonomik ve sınai işbirliği anlaşmalarının öngördüğü ikili ticari ve ekonomik konuların en üst ve kapsamlı düzeyde ele alındığı platform olan KEK toplantılarının düzenlenmesinde uyulacak esaslar belirlendi.

İlgili bakanlık ve kuruluşlar, diğer ülkelerdeki muhataplarıyla ticari ve ekonomik konulardaki görüşme ve toplantılarını, Ekonomi Bakanlığı ile koordinasyon sağlayarak yapacak. Müzakere gücünün artırılması amacıyla bu tür faaliyetlerin ilgili ülkeyle gerçekleştirilecek KEK toplantılarıyla eş zamanlı yapılmasına özen gösterilecek.

KEK eşbaşkanı olan bakanlar ve bu görevi yürütecekleri karşı ülkeler şöyle:  

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç:  Uruguay, Makedonya, Tayland, Gabon, Laos.

Listede yer almayan ülkelerle bakan düzeyinde yapılacak KEK toplantılarına hangi hükümet üyesinin başkanlık edeceği Ekonomi Bakanlığının önerisi üzerine Başbakanlık tarafından belirlenerek genelgeyle duyurulacak.