Tayland Kralı’nın 88. doğum gününde ülke sarıya büründü‏

Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej'in 88. yaş günü kutlamaları dolayısıyla bugün tüm ülkede tatil ilan edildi. Hayatta olanlar arasında 65 yılla en uzun süredir tahtta kalan kişi unvanına sahip Kral Adulyadej halk tarafından hala çok seviliyor.

408

Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej’in 88. yaş günü kutlamaları dolayısıyla bugün tüm ülkede tatil ilan edildi. Hayatta olanlar arasında 65 yılla en uzun süredir tahtta kalan kişi unvanına sahip Kral Adulyadej halk tarafından hala çok seviliyor.

Tayland halkı, Kral Adulyadej’in 88. doğum gününü ülke genelindeki çeşitli etkinliklerle kutladı. Ülkedeki yerli ve yabancı birçok vatandaş, gün boyu sarı renk kıyafetlerle dolaştı. Gece geç saatlere kadar devam eden kutlamalarda renkli görüntüler oluşurken, Taylandlılar Kral’a saygı için mum yaktı ve ateş balonları uçurdu. Sokaklar sevgi gösterileri düzenleyen vatandaşlarla dolup taşarken birçok ana cadde de trafiğe kapatıldı.

Ayrıca, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, ABD Başkanı Barack Obama doğum gününde Kral’a kutlama mesajı gönderdi.

Gece saatlere kadar devam eden kutlamalar, havai fişek gösterisi ile sona eriyor.

Tahtta 65 yıldır oturan ve iktidarında 19 askeri darbe gören Kral Adulyadej, siyasi bir rolü olmayan anayasal bir monark olmasına rağmen, geniş halk yığınları tarafından seviliyor ve ülkenin birleştirici sembolü olarak görülüyor. Tayland Kralı’nın bayrağının sarı renkte olmasından dolayı da Kraliyet kutlamalarında halk sarı renkte kıyafetler giyiyor. 

Kral’ın doğum günü olan 5 Aralık, aynı zamanda ülkede “Babalar Günü” olarak da kutlanıyor.