Tayland’da 620 Seçmen 31 Mayıs’ta Sandık Başına Gidecek

Tayland'da yaşayan 620 Türk seçmen, milletvekili genel seçimi için 31 Mayıs'ta oy kullanicak.

408

Tayland’da yaşayan 620 Türk seçmen, milletvekili genel seçimi için 31 Mayıs’ta oy kullanicak.

Tayland’in başkenti Bangkok’ta bulunan Türkiye Cumhuriyeti Bangkok Büyükelçiliğinde kurulacak olan sandıkta 620 Türk seçmen milletvekili genel seçimi için oy kullanicak. Randevu alınarak oy kullanılması bu sene gerceklesicek seçimlerde geçerli olmadığından, vatandaş gün boyu açık olması beklenen sandığa istediği vakit giderek oyunu kullanabilecek ( Oy kullanma saatleri belli olduğunu tekrardan bildirim yapılacaktır).

Yurt dışındaki ülkelerde oy kullanma süreleri şöyle:
“Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, İsviçre, KKTC’de 8-31 Mayıs’ta 24 gün, ABD’de 16-31 Mayıs’ta 16 gün, Norveç’te 22-31 Mayıs’ta 10 gün, Romanya’da 28-31 Mayıs’ta 4 gün, Bulgaristan, Hollanda, İtalya, Kanada, Suudi Arabistan ve Türkmenistan’da 29-31 Mayıs’ta 3 gün, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Bosna Hersek, Cezayir, İsrail, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Rusya, Yunanistan’da 30-31 Mayıs’ta 2 gün, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Çek Cumhuriyeti, Çin, Finlandiya, Güney Afrika, Gürcistan, İran, İrlanda, İspanya, İsveç, Japonya, Katar, Kosova, Kuveyt, Lübnan, Macaristan, Mısır, Özbekistan, Polonya, Sudan, Tayland, Ukrayna, Umman, Ürdün, Yeni Zelanda’da 31 Mayıs’ta 1 gün.”

Yurt dışında en fazla Türk seçmen Almanya’da yaşarken en az seçmen Tayland’da bulunuyor. Buna göre, Almanya’da 1 milyon 404 bin 987 kişi, Tayland‘da ise sadece 620 kişi sandık başına gidecek.

Oylar Türkiye’de açılıp sayılacak 
Yurt dışındaki sandık kurulları, kaç kişinin oy kullandığını belirleyecek ve oy zarflarını oy torbalarına koyarak mühürledikten sonra saklama kuruluna teslim edecek. Güvenli odalarda saklanan oylar, oy verme işleminin tamamlanmasının ardından belirli bölgelerde toplanarak uçaklarla Türkiye’ye transfer edilecek. Oylar, Türkiye’den giden ve siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu ayrı bir heyet tarafından alınacak.

Yurt dışında kullandırılan oylar, 7 Haziran’da Türkiye’ye ulaşmış olacak ve Türkiye’de oy verme işleminin tamamlanmasının ardından yurt dışından gelen oylar yurt içindeki oylarla birlikte açılıp sayılacak. Ayrıca yurt dışındaki seçmenler, 8 Mayıs-7 Haziran arasında 33 gümrük kapısında oy verebilecek.

Türkiye Cumhuriyeti Bangkok Büyükelçiliğine nasıl gidilir? 
Google Map için : http://bit.ly/1IfbRCc

Taksi için: 61-1, Soi Chat San, Sutthisan Road, Huay Kwang, 10310 Bangkok

Metro için: MRT Sutthisan durağında inip, taksi veya en kolayı MotorTaksi kullanarak da gidebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Bangkok Büyükelçiliği İletişim Bilgileri:
Telefon:
+66-2-355 54 86
+66-2-355 54 87

Fax: +66-2-274 72 61

E-mail: embassy.bangkok@mfa.gov.tr

Websitesi: http://bangkok.be.mfa.gov.tr/Default.aspx