Tayland’da ölen Uygur Türkü için Şeyhülislam Ofisi’nden tepki

433

Tayland’da geçtiğimiz sene yakalanan ve kimlik tespiti için kampta tutulan 200’den fazla Uygur Türk’ünden bir gencin tüberküloz menenjit sebebiyle ölmesi sonrasında Şeyhülislam Ofisi’nin Güney Şubesi bu grubun daha iyi bir yerde tutulması talebinde bulundu.

Şeyhülislam Ofisi’nin Güney Şubesi müdürü Wisut Binlaatah kaldıkları yerin ‘Şimdiki yerleri çok kalabalık’ olduğunu belirtirken, kaygılarını dile getirmek için bugün Songkhla vilayeti valisi ile görüşeceklerini belirtti.200’den fazla göçmen Uygur Türk Mart’ta kanunsuz olarak giriş yapmak suçlamasıyla tutuklanmış ve onaylama süreci devam ederken bu insanlar yaklaşık dokuz ay boyunca tutuklu kaldılar.

Bu süreçte Çin ve Türkiye bu göçmenlerin kendi ülkelerine getirilmeleri istendi.Songkhla merkezli bir Müslüman doktorlar grubunun lideri, iki Birleşmiş Milletler temsilciliğinin duruma müdahil olup bu insanlarla ilgilenmeye yardımcı olması için kendisinin talepte bulunduğunu belirtti ve ‘Şimdiki tutukevinin şartları hiç de uygun değil’ dedi.

Tutukluların sağlık hizmetlerine erişiminin de yeterince iyi olmadığını söyleyen Müslüman doktorlar grubunun lideri, ‘Hasta olan bir tutuklunun herhangi bir hastaneye gitmesi zor çünkü sağlık imkanlarına ulaşmak için kendilerine eşlik edecek görevli bulunmamaktadır’ dedi.

Geçtiğimiz pazartesi günü ölen çocuğun ciddi sağlık yardımı görmeye başlamadan önce bir süredir çok hasta olduğu bildirildi.