Taylandlı Çift İki Yaşındaki Kızlarını Dondurdu

Taylandlı bir çift beynindeki tümör nedeniyle hayatını kaybeden iki yaşındaki kızlarını bilimin ilerlemesiyle "bir gün yeniden hayata döndürebiliriz" inancıyla dondurdu.

573

Taylandlı bir çift beynindeki tümör nedeniyle hayatını kaybeden iki yaşındaki kızlarını bilimin ilerlemesiyle “bir gün yeniden hayata döndürebiliriz” inancıyla dondurdu.

İngiliz Daily Express gazetesinin haberine göre, alcor yöntemiyle -196 derecede dondurulan küçük Matheryn Naovaratpong’un aynı zamanda bilim insanı olan ebeveynleri, bu işlem için 80 bin dolar harcadı.Beynindeki tümör nedeniyle 12 defa operasyon geçiren küçük kızın sağ tarafı felç oldu. Yaşam destek ünitesine bağlı olarak yaşamaya başlayan Matheryn geçtiğimiz ocak ayında hayatını kaybetti.

ABD’nin Arizona eyaletindeki Alcor Life Extension Foundation ile iletişime geçen aile kızlarını buz kaplı bir konteyner içinde ABD’ye göndermek için Tayland’daki Amerikan Büyükelçiliği’nden izin aldı.Taylandlı baba kızlarının bedenini bu şekilde saklayarak gelecekte yapılacak kanser araştırmalarına da yardımcı olduklarına inandığını da söyledi. Naovaratpong çifti gelecekte kendi bedenlerini de Alcor yardımı ile dondurmayı planladıklarını ve bu sayede eğer bir gün kızları hayata geri döndürülebilirse yalnız olmayacağını da söyledi.Naovaratpong, “Alcor kızımın bir gün yeniden nefes alma olasılığını canlı tutuyor” dedi.

İki haftada donduruldu
Dondurulma işlemi sırasında hasta, bir buz yatağının içine yerleştirildi. Hastanın bedenindeki kan boşaltılarak damarlara tıbbi antifriz enjekte edildi. Her bir saatte hastanın vücudunu bir derece soğutuldu.

Bu işlem -196 dereceye ulaşıncaya kadar devam etti. İşlem iki hafta sürdü. Naovaratpong çifti gelecekte kendi bedenlerini de Alcor yardımı ile dondurmayı planladıklarını ve bu sayede eğer bir gün kızları hayata geri döndürülebilirse yalnız olmayacağını da söyledi.